Manapság egyikünk sem mehet el emellett a kifejezés mellett anélkül, hogy fel ne kapná a fejét a fogalom hallatán. Valljuk be, mindannyiunkat érint ez a kérdés. Gondoljunk csak arra, hogy egy hétvégi bevásárlásnál esetenként milyen tanácstalanok vagyunk, melyik termék kerüljön a kosarunkba? Majd fáradtan hazaérve megállunk hűtőszekrényünk előtt és elhelyezzük a polcokon az általunk vásárolt termékeket. Vajon jól ismerjük-e a hűtés megfelelő szabályait? S ha mégsem, hogyan tudunk gyermekeinknek követendő példát mutatni? Nem beszélve arról, hogy életünk során hány és hány kórokozó fenyeget bennünket, melyekkel szemben minden pillanatban „fel kell vennünk a kesztyűt”…

A Nemzeti Élelmiszerlánc – biztonsági Hivatal (NÉBIH) országos élelmiszerbiztonsági vetélkedőt indított általános iskolás diákoknak. Nem volt kérdés, hogy iskolánk is csatlakozzon ehhez a fontos „projekthez”. Intézményünkből hat osztály (2.a, 2.b, 2.c, 3.a, 3.b, 3.c) összesen 180 fővel jelentkezett. A verseny kiírói és mi is fontosnak tartjuk, hogy a gyermekek már korán megtanulják, mire kell odafigyelniük az élelmiszerek vásárlása, majd az ételkészítés során. A NÉBIH a biztonságos ételkészítés öt aranyszabályával ismerteti meg a gyermekeket játékos formában, öt fordulón keresztül.

A vetélkedő indulásakor minden diák matricaalbumot kapott. A program emblematikus figurájának „NÉBIH Nándit” választotta. Az ő segítségével ismerhetjük meg, hogyan lehet egészségünk biztonságban. A verseny első fordulójában a helyes kézmosás legfontosabb lépéseit poszteren ábrázoltuk. Ezt megelőzte egy izgalmas kísérlet, melyet kíváncsian vártak tanulóink. Egy tálban fahéjat étolajjal összekevertünk, mellyel, a tanulók alaposan összekenték kezüket. Jó mulatságnak bizonyult. Vállalkozó tanulóink ott álltak zsíros, ragacsos kézzel. Tenyerükön foltokban fellelhető volt a fahéj nyoma. Társaik arca jól tükrözte azt a rácsodálkozást, mennyire fontos a kézmosás. A kitűzött feladat elérte célját. Tanulóink szívesen meséltek szüleiknek élményeikről, tapasztalataikról. Büszkék vagyunk rá, hogy kinyitottuk tanulóink szemét az őket körülvevő világra, kíváncsivá tettük őket, hogy fogékonyak legyenek minden újra. A 2. fordulóban élelmiszercsomagolások címkéiből készítettünk közös alkotás. Ez a poszter bemutatja, mi mindenre figyelnek oda tanulóink vásárláskor, a leggyakrabban vásárolt, ill. fogyasztott élelmiszerek körét, ill. azokat, amelyeket legszívesebben fogyasztanak. A 3. fordulóban farkasszemet nézhettünk legnagyobb ellenségünkkel, a betegségek hordozóival – a bacilusokkal. Feladatunk volt egy elképzelt baktérium megformázása színes gyurmából, mely népszerű tevékenység ennek a korosztálynak. Miután elkészültek a produktumok, ötletes neveket adtak nekik. Mások verses, vidám sorokba rendezték gondolataikat velük kapcsolatban. Örülünk, hogy vállaltuk az eddigi megmérettetéseket.

A közös munka közelebb hozott bennünket, pedagógusokat, diákjainkhoz. Megtanultunk közösen örülni sikereinknek, kölcsönösen nyitottak lettünk egymás ötleteire, véleményére. Jókat nevettünk, egyszóval jól éreztük magunkat a közös munka során. Nem utolsó sorban köszönjük a szülők aktív támogatását, hiszen a segítségük nélkül ez a vállalásunk nem lehetne eredményes. Írta:Takóné Gáspár Emília